Göcek Koy ve Adaları

Muhteşem koylarda rüya gibi bir tatil sizi bekliyor!

Bu turda Fethiye Körfezi içinde Göcek’in muhteşem ada ve koylarını geziyoruz. Göcek çevresinde yer alan bir çok irili ufaklı ada ve koy bulunuyor ve hepsi doyamayacağınız kadar güzeller!

ROTAMIZ

7 gün boyunca yaklaşık 70 deniz mili sürecek bu gezimizin programı aşağıdaki gibi olacaktır.
Tabi ki hava durumu, deniz şartları ve sizin tercihlerinize göre ufak tefek değişiklikler yapabiliriz.

1.GÜN (CUMARTESİ)

Cumartesi öğlenden sonra tekneye giriş yapan misafirlerimize tekne hakkında teknik brifing verilecek, teknede yaşamın temel şartları anlatılacak ve daha sonra tam pansiyon hizmet tercih etmediyseniz marinadaki marketten yiyecek-içecek alışverişinizi yapıp tekneye yerleştireceğiz. Akşam 17:00 gibi hareket ile 1 saatlik mesafedeki Turunç Pınarı koyuna gideceğiz. Karadan ulaşım bulunmayan bu özel koy, dağlar ve denizin birleştiği bir vaha gibi.

Kelebekler Vadisi

Turunç Pınarı Koyu

2.GÜN (PAZAR)

Sabah erken kalkıp kahvaltı yapmak üzere 2 saatlik mesafedeki 1. derece SİT alanı olan Kelebekler Vadisi‘ne gideceğiz. Gerçek bir doğa harikası olan vadinin içinde teknemizde kahvaltımızı yaptıktan sonra yüzmek ve vadiyi keşfetmek için öğlene kadar zamanımız olacak. Bahar aylarında vadinin içlerine gittiğinizde buraya adını veren Kaplan Kelebeklerini (Euplagia quadripunctaria) görebilirsiniz. Öğleden sonra Türkiye’nin turizm yüzü olan Ölüdeniz‘e geçeceğiz. Burada vereceğimiz yüzme ve öğlen yemeği molasından sonra Gemile Adası olarak anılan St. Nicholas‘a demirleyeceğiz. Billur mavi denizi, ada üzerindeki M.S. 5-11 yüzyıllardan kalma erken Hristiyanlık ve Bizans İmparatorluğundan kalan kilise kalıntıları ve muhteşem gün batımı manzarasına bayılacaksınız!

3.GÜN (PAZARTESİ)

Kahvaltı sonrası Fethiye körfezini baştan başa geçeceğimiz 3 saatlik (rüzgar uygunsa elbette yelken ile!) seyir sonrası körfezde uzun yol yapan teknelerin geceleme durağı olan Ağa Limanı‘na varacağız. Körfezin en ucunda açık denize bağlantılı yapısı nedeniyle berrak bir suya sahip koyda yürüyüş yapacağınız güzel patikalar mevcut.
Öğleden sonra yolumuz üzerindeki birbirinden güzel koylara gire çıka Göcek koylarının en meşhurlarından Hamam Koyuna geçeceğiz. Koy içinde Bizans manastırı ve Kleopatra hamamı‘nın kalıntıları bizi bekliyor. Yarım saatlik yürüyüş ile ulaşabileceğiniz Lydae antik kentine yürüyebilir ya da bir zamanlar Kleopatra‘nın güzellik banyosu yaptığı mavi sulara kendinizi teslim edebilirsiniz.

4.GÜN (SALI)

Artık Göcek’in iç koylarında olduğumuzdan keyfimize göre hareket edip kahvaltı sonrası güzel bir restoran, kaya mezarları ve antik kalıntıların bulunduğu Göbün koyu, harika bir manzara ve denize sahip Domuz adası, kum plajı ve kilise kalıntıları bulunan Kille bükü gibi koyları gezip akşam gecelemek üzere Mavi Yolculuk rüyasının başladığı 70’li yıllarda Bedri Rahmi Eyüpoğlu ve arkadaşlarının çok etkilendikleri Taşyaka (Bedri Rahmi) koyuna gideceğiz.

5.GÜN (ÇARŞAMBA)

Bu gün Fethiye körfezi içindeki en büyük ada olan Tersane adasını ziyaret edip mübadele sonrası terk edilmiş eski Rum yerleşimleri ve tersane kalıntılarını gezeceğiz, sonrasında zengin sualtı dünyası, sakinlik ve duruluğu ile farklı bir dünya gibi görünen Yavansu koyunu ziyaret edeceğiz ve akşam yatmak üzere Göcek koylarının en geniş kumsalına sahip, yüksek çam ormanları ile sarmalanmış Sarsala koyuna demirleyeceğiz.

6.GÜN (PERŞEMBE)

Kahvaltı sonrası keyifli bir seyir ile Göcek koylarının tüm kataloglardaki sembol görüntüsü olan irili ufaklı pek çok adadan oluşmuş Yassıcalar‘a gideceğiz. Muhtemelen bu doğa harikası yerde daha çok zaman geçirmek isteyeceğinizden öğleden sonra yakınlardaki Boynuz Bükü ve Kargılık koylarını gezip Göcek’in böylesine popüler bir yat limanı olmasını sağlayan Göcek adasında geceleyeceğiz.

7.GÜN (CUMA)

Son günümüzde Fethiye limanına doğru yolumuzun üzerindeki birbirinden güzel Katrancı Adası ve Kızıl Ada‘ya uğrayarak akşam 17:00 civarı marinaya giriş yapacağız.

Dünyaca meşhur Fethiye Balık Pazarında gece hayatının keyfini çıkartacağınız bir akşamın ardından ertesi gün sabah 09:00’a kadar teknemizde kalabilirsiniz.

GEÇMİŞ TURLARIMIZDAN KARELER…

Related Posts

Leave a Reply