International Bareboat Skipper

International Bareboat Skipper

Temel eğitimini almış ve uluslararası sularda tekne kiralamak isteyen kişilere uygun bu 7 günlük IYT Worldwide eğitimi sonrası alacağınız ehliyet ile Ege, Akdeniz’de ya da Batı Hint Adaları gibi coğrafyalarda tekne kiralayarak seyir yapabileceksiniz.

Üstelik bu eğitimi tamamlayanlar “International Certificate of Competency” (ICC) ehliyeti için de başvuru yapabiliyorlar.

Yeni başlayanlara uygun olmayan bu eğitim için tercihen IYT International Crew Certificate ya da dengi sertifikaya sahip olmalısınız. Eğitimin ilk 6 günü “TUYEP Yelkenli Gezi Yatçılığ-YY2” programı ile beraber işletilir. Int.Bareboat Skipper ehliyeti için 1 günlük ilave eğitim sonrasında yapılan sınavı tamamlamalısınız.
Adaylar eğitimlerini, talepleri doğrultusunda motoryat, yelkenli ya da katamaranda alabilirler. Her bir tekne tipi için farklı eğitim programı uygulanır.
International Bareboat Skipper ehliyetine sahip olduğunuzda, “International Certificate of Competency” (ICC) ehliyetine başvurmaya hak kazanırsınız. ICC, Birleşmiş Milletler Avrupa Ekonomi Komisyonu (Resolution 40) ile oluşturulan bir ehliyet denklik programıdır. ICC ehliyeti ile dünyada çok daha fazla sayıda ülkede tekne kiralayabilirsiniz. Türkiye henüz ‘Resolution 40’ a taraf olmadığından Amatör Denizci Belgesi’nin ICC denkliği de sağlanamamaktadır. ICC ile ilgili daha detaylı bilgi için tıklayınız.
IYT Worldwide, modüler bir formatta, birçok devletin kabul ettiği bir dizi rekreasyonel (amatör) denizcilik eğitimleri vermektedir. IYT Bareboat Skipper sertifikası, belli başlı birçok kiralama (charter) ve sigorta firması tarafından tanınmaktadır. IYT eğitim sisteminde farklı modüllerde ilerleyerek bilgilerinizin derinleştirilmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca IYT sertifikası ile dünyanın farklı yerlerinde seyir yapacağınız düşünülerek, A ve B bölgelerindeki IALA Kurallarını, kuzey ve güney yarımküredeki meteoroloji sistemlerini, Akdeniz ve Kuzey Amerika için gelgit hesaplamalarını ve tropikal fırtınaların sebeplerini öğrenmenizi tavsiye ediyoruz.

Bu eğitim programı IYT Worldwide Professional Instructor ve TYF Yelkenli Yatçılık Öğretici belgeleri bulunan Murat Yılmaz tarafından veriliyor.

International Bareboat Skipper

Eğitime Dair Temel Bilgiler

Sertifikanın Sınırları
İçerik
Lokasyon
Yöntem
Katılım Şartı
Kişi Sayısı

78 ft / 24 metreye kadar bir deniz taşıtının idaresi (Motoryat/Yelkenli)

Kıyıdan 20 Deniz Mili açığına kadar seyir yapabilme

Yalnızca gün ışığında, makul rüzgar, deniz ve hava koşullarında seyir

78 ft / 24 metreye kadar bir deniz taşıtının idaresi (Motoryat/Yelkenli)

Kıyıdan 20 Deniz Mili açığına kadar seyir yapabilme

Yalnızca gün ışığında, makul rüzgar, deniz ve hava koşullarında seyir

Eğitimlerimiz TYF onaylı, maksimum 6 öğrenci kapasiteli Bavaria Cruiser 46 Style (4 kamara, 3 wc) teknemizde gerçekleşiyor ve kabinler paylaşımlı olarak kullanılıyor. Türkiye’nin en modern donanımlı eğitim teknesi olan teknemizde Webasto ısıtıcı, RADAR, AIS, çift chartplotter, klima, 2 buzdolabı, deepfrezee, mikrodalga fırın ve tam donanımlı bir mutfak mevcuttur. (Tekne fotoğraflarına buradan ulaşabilirsiniz)  Eğitimlerimiz hava durumu ve eğitimin seviyesine göre  Fethiye/Göcek, Marmaris, Kaş ya da Bodrum bölgesinde gerçekleşiyor.

IBBS – 7 günlük program video ve slayt gösterileri, örnek olaylar desteğiyle öğretiliyor. Konular tekne üzerinde pratik olarak adaylara uygulatılıyor ve yaşayarak öğrenme egzersizleri ile pekiştiriliyor.

VHF – 1 günlük program video ve slayt gösterileri, örnek olaylar desteğiyle öğretiliyor. Konular tekne üzerinde pratik olarak adaylara uygulatılıyor ve yaşayarak öğrenme egzersizleri ile pekiştiriliyor.

ICC – 6 günlük program video ve slayt gösterileri, örnek olaylar desteğiyle öğretiliyor. Konular tekne üzerinde pratik olarak adaylara uygulatılıyor ve yaşayarak öğrenme egzersizleri ile pekiştiriliyor.

Bu programa katılabilmek için ;

10 günlük seyir deneyimi, 

Kayıtlı 200 Deniz Mili, 

Kısa Mesafe Telsiz Operatörü belgesi (VHF-Short Range Certificate)

16 yaş ve üzerinde olmak

gerekmektedir.

Notlar: 

  1. 200 milin altında deneyime sahip olan adaylar bu kursun gerektirdiği 200 Deniz Mili deneyimini eğitim esnasında da sağlayabilirler. 
  2. “TUYEP Yelkenli Yatçılığın Temelleri-YY1” eğitimini tamamlayanlar bu eğitime katılabilirler.
  3. Eğitim öncesi adaylara, eğitime katılma yeterliliği olup olmadığına dair ön değerlendirme yapılır.
  4. Geçerli bir “VHF Radio Operators Certificate” – Kısa Mesafe Telsiz Operatörü (KMT) ehliyetine sahip olmayanlar her Bareboat Skipper eğitiminden bir gün önce düzenlenen KMT/VHF-SRC  eğitimine katılarak ehliyet alabilirler.. 

En çok 5 kişinin katılacağı eğitimde adaylar, çift kişilik kamaraları diğer katılımcılar ile paylaşıyorlar. Eğitimler güney enlemlerinde gerçekleştirildiğinden hava sıcaklıkları 6-7 ay dışarıda da yatılabilecek seviyede oluyor.

Yiyecek içecek alışverişi çıkıştan önce ortak olarak yapılıyor ve katılımcılar eğitim boyunca dönüşümlü olarak mutfak işlerini organize ediyorlar. Eğitimlerimizde alkol kullanılmıyor.

Geçmiş Eğitimlerden Kareler

Tanışmaya Ne Dersiniz?

Mavi sularda buluşmadan önce eğitimlerle alakalı aklınıza takılan ne varsa sorabilir, tatilinizi ve eğitiminizi şimdiden planlayabilirsiniz! Sizinle tanışmak için sabırsızlanıyoruz! :)