IYT International Crew

IYT International Crew

Bu altı günlük giriş seviyesi eğitim ile, uluslararası standartlarda profesyonel ve modern bir eğitim alacak, motoryat ya da yelkenli teknelerde yapılan tüm işlerde deneyimli bir kaptana yardımcı olabilecek seviyede bilgi sahibi olabileceksiniz.

Üstelik eğitiminizi alırken Göcek ve Fethiye’nin dünyaca ünlü koylarını görme fırsatı bulacaksınız.

IYT Worldwide International Crew eğitimi ile yelkenli yat ve üzerindeki ekipmanları tanıyacak, bir yelkenli yatın seyir prensiplerini kavramış ve yelkenli yatın üzerinde yapılan tüm işleri daha yetkin birinin gözetiminde yapabilecek beceriye sahip olacaksınız. Gemicilik ve verilen tüm denizcilik bilgilerini yapılan uygulamalarla pekiştireceksiniz.
TUYEP Yelkenli Yatçılığın Temelleri” eğitimini tamamlayanlar bu belge için başvuruda bulunabilirler.

Bu eğitim programı IYT Worldwide Professional Instructor ve TYF Yelkenli Yatçılık Öğretici belgeleri bulunan Murat Yılmaz tarafından veriliyor.

IYT International Crew

Eğitime Dair Temel Bilgiler

Sertifikanın Sınırları
Program içeriği
Lokasyon
Nasıl?
Katılım Şartı
Kaç Kişi?

 

    78 ft / 24 metreye kadar bir deniz taşıtının idaresinde yardımcı personel (Motoryat/Yelkenli)

    Kıyıdan 20 Deniz Mili açığına kadar seyir yapabilme

    Yalnızca gün ışığında, makul rüzgar, deniz ve hava koşullarında seyir

Deniz terminolojisi

Emniyet brifingi

Seyir planı

Halatlar ve bağlar

Yol hakları

Meteorolojiye giriş

Yelken bilgisi

Yelken seyri

Motorla seyir

Denize adam düştü (MOB)

Teknede bulunan ekipman ve elektronik cihazlar

Motor kontrolleri ve bakımı 

Gemicilik ve güverte işleri

Dingi kullanımı

Eğitimlerimiz TYF onaylı, maksimum 6 öğrenci kapasiteli Bavaria Cruiser 46 Style (4 kamara, 3 wc) teknemizde gerçekleşiyor ve kabinler paylaşımlı olarak kullanılıyor. Türkiye’nin en modern donanımlı eğitim teknesi olan teknemizde Webasto ısıtıcı, RADAR, AIS, çift chartplotter, klima, 2 buzdolabı, deepfrezee, mikrodalga fırın ve tam donanımlı bir mutfak mevcuttur. (Tekne fotoğraflarına buradan ulaşabilirsiniz)  Eğitimlerimiz hava durumu ve eğitimin seviyesine göre  Fethiye/Göcek, Marmaris, Kaş ya da Bodrum bölgesinde gerçekleşiyor.

IBBS – 7 günlük program video ve slayt gösterileri, örnek olaylar desteğiyle öğretiliyor. Konular tekne üzerinde pratik olarak adaylara uygulatılıyor ve yaşayarak öğrenme egzersizleri ile pekiştiriliyor.

VHF – 1 günlük program video ve slayt gösterileri, örnek olaylar desteğiyle öğretiliyor. Konular tekne üzerinde pratik olarak adaylara uygulatılıyor ve yaşayarak öğrenme egzersizleri ile pekiştiriliyor.

ICC – 6 günlük program video ve slayt gösterileri, örnek olaylar desteğiyle öğretiliyor. Konular tekne üzerinde pratik olarak adaylara uygulatılıyor ve yaşayarak öğrenme egzersizleri ile pekiştiriliyor.

Herhangi bir ön şart yoktur.

En çok 5 kişinin katılacağı eğitimde adaylar, çift kişilik kamaraları diğer katılımcılar ile paylaşıyorlar. Eğitimler güney enlemlerinde gerçekleştirildiğinden hava sıcaklıkları 6-7 ay dışarıda da yatılabilecek seviyede oluyor.

Yiyecek içecek alışverişi çıkıştan önce ortak olarak yapılıyor ve katılımcılar eğitim boyunca dönüşümlü olarak mutfak işlerini organize ediyorlar. Eğitimlerimizde alkol kullanılmıyor.

Geçmiş Eğitimlerden Kareler

Tanışmaya Ne Dersiniz?

Mavi sularda buluşmadan önce eğitimlerle alakalı aklınıza takılan ne varsa sorabilir, tatilinizi ve eğitiminizi şimdiden planlayabilirsiniz! Sizinle tanışmak için sabırsızlanıyoruz! :)