IYT Worldwide Yacht Master Offshore

IYT Worldwide Yachtmaster Offshore

IYT Worldwide Yachtmaster Offshore sertifikası, 24 metreye kadar olan yelkenli veya motoryatları karadan en fazla 1500nm uzaklığa kadar kullanabilmek için gerkli olan bir yeterlilik sertifikasıdır. 5 günü karada, 5 günü de denizde olmak üzere toplam 10 günlük kapsamlı bir eğitimdir. Bu sertifikayı almak için gerekli minimum yaş 18’dir.

 

Bu eğitim, gezi yatçılarının bilgi ve deneyim seviyelerini yükseltmek üzere hazırlanmış olup en yüksek denizcilik eğitim standartlarına sahiptir. Bilgi ve deneyimlerini üst seviyeye taşımak ve bir yatı yönetmek için özgüvenlerini artırmak isteyenler için idealdir. Eğitimi tamamlayanların, beş günlük STCW Temel Güvenlik eğitim kurslarını tamamlamaları zorunlu olmamakla birlikte önemle tavsiye edilir. 

 

Adayların geçerli bir VHF Telsiz Sertifikasına sahip olmaları da gerekmektedir. 

 

IYT Yachtmaster sertifikaları özel tekneler için geçerli olup ticari teknelerde geçerli değildir.

 

Bir IYT sertifikasının dünya çapında kullanılabilecek bir yeterlilik olduğunu anlamak önemlidir. Bu nedenle, diğer eğitim organizasyonlarından farklı olarak IYT, A ve B Bölgelerindeki IALA Yönetmeliklerini, Kuzey ve Güney yarımkürelerdeki hava sistemlerini, Akdeniz ve Kuzey Amerika için gelgit hesaplamalarını ve tropik dönen fırtınaların etkilerini anlamak konusunda ısrarcıdır.

 

Yachtmaster kursları yeni başlayanlar için değildir. Bu altı günlük kapsamlı üst düzey kıyı tabanlı kurs, değerlendirme kağıtlarını ve yazılı sınavları içerir. Adaylara, sağlanan resmi eğitime ek olarak önemli miktarda özel çalışma ve çeşitli seyir deneyiminin gerekli olduğu tavsiye edilir.

 

IYT’nin Yachtmaster Offshore Yelken Sertifikası, yelken alanı 80 metrekareden/861 fit kareden büyük olan bir yelkenli teknenin komutasını kapsar. Lütfen resmi açıklamaya buradan bakın.

 

Bu IYT sertifikasını dünya çapında kullanılabilirsiniz ancak diğer eğitim organizasyonlarından farklı olarak IYT, A ve B Bölgelerindeki IALA Yönetmeliklerini, Kuzey ve Güney yarımkürelerdeki hava sistemlerini, Akdeniz ve Kuzey Amerika için gelgit hesaplamalarını ve tropik fırtınaların etkilerini bilme ve önemini anlamak konusundaki sorumluluğu size bırakmaktadır. 

 

Yachtmaster kursları yeni başlayanlar için değildir. Bu altı günlük kapsamlı üst düzey kurs, değerlendirmeleri ve yazılı sınavları içerir. Adaylar, sağlanan eğitime ek olarak önemli miktarda özel pratik ve yüksek seyir deneyimi kazanmalıdırlar. 

 

İYT’nin Yachtmaster Offshore-Sail sertifikası, yelken alanı 80 metrekareden / 861 ft kareden büyük olan bir yelkenli teknenin komutasını kapsar.

 

SINIRLAMALAR :

Maksimum uzunluğu 78 ft /24 metreye kadar olan teknelerde geçerlidir.

Kıyıdan 150 mile kadar olan kıyı sularında kullanılabilir.

Ticari kullanım için değildir.

KURS ÖNCESİNDE SAĞLANMASI GEREKENLER

Aktif mürettebata dahil olarak denizde 50 gün görev alınmış olunmalıdır. Bir gün, ardışık 24 saatlik bir süre olarak tanımlanır. Bir günün bölümleri bu toplama dahil edilebilir, ancak bir adayın seyir sırasında yattan birkaç saat ayrılmasıyla bir gün geçersiz sayılmaz. “Denizde” terimi, yatın seyir halinde olması demek olup yatın uzun süre demirde veya limanda kaldığı süreleri kapsamaz

Minimum 3000 mil mürettebat olarak seyir yamış olmak. Bu mesafe, uzun seyirlerde kaydedilmiş olmalı, kısa günlük gezilerde kaydedilmiş olmamalıdır. Tamamı Okyanus seyirlerinde olmamalı, en az 2.000 mili kıyı seyirlerinde tamamlanmış olmalıdır. 

Güncel bir sağlık raporu olmalı ve bu rapor renk körlüğüni de kapsamalıdır. Katılımcının diğer gemilerin ışıklarını ve sinyallerini ve tipik hava koşullarında seyir işaretlerini riske girmeden görebilmesi ve ayırt edebilmesi de dahil olmak üzere bir yatta ilgili görevleri güvenli bir şekilde yerine getirmesi gerekir. 

Bir VHF deniz telsizinin emniyetli kullanımı için genel kural ve prosedürleri kapsayan altı saatlik bir VHF Telsiz Operatörü eğitimi sonrasında SRC (KMT) belgesi alınmış olmalıdır. Geçerli bir VHF sertifikanız yoksa bu kurs, pratik kursa katılmadan önce yatta veya sınıfta yapılabilir.

Sınavdan önce minimum deniz süresi tamamlanmış olmalı

SINAV NELERDEN OLUŞUR?

Karada yapılan her bir eğitimden sonra yazılı sınav yapılacaktır. Final sınavı ise teknedeki uygulamalar sonrasında sözlü ve uygulamalı olarak yapılacaktır. Adaylar, tekneyi emniyetle idare etmek, yanaşmak ve demirlemek için yeterli bilgi ve deneyime sahip olduklarını göstermelidirler. Adaylara, müfredatta yer alan herhangi bir konuda ya da bugüne kadarki yatçılık deneyimleri hakkında sorular sorulur ve cevaplar beklenir. 

Eğitmenin, sınava giren kişinin gerekli standartları karşılamadığını düşünmesi durumunda, sertifika düzenlenmeyecektir. Bu durumda, adaya başarısızlığın nedeni veya nedenleri bildirilir ve ileride kursun başarıyla tamamlanmasını sağlayabilecek öneriler sunulur. IYT Worldwide Yachtmaster Offshore kursunun tamamlanması, sınavı geçip sertifikanızı alacağınızın garantisi değildir.

IYT Worldwide Yachtmaster Offshore

Eğitime Dair Temel Bilgiler

İçerik
Lokasyon
Yöntem
Kişi Sayısı
Katılım Şartı

Denizcilikle ilgili temel kavram ve terimleri öğrenme

Yelkenli yatı ve bölümlerini işlevleri ile birlikte tanıma

Teknenin yelkenle seyir prensiplerini öğrenme

Tekne ve armanın arızalarını tanıma ve planlı arma bakımının yapılması

Tekne/armanın bakım ve onarımında alınacak güvenlik önlemlerini öğrenme

Yelkenli yatın seyire hazırlanması

Motor seyri sırasında yerine getirilen uygulamalar

Yelkenle seyri sırasında gerçekleştirilen uygulamalar

Giysi ve güvenlik malzemelerini doğru kullanabilme

Tehlikeli durumları tanıma ve can kurtarma araçlarını kullanabilme

Navigasyon ve harita uygulamalarını öğrenme

Rüzgârın denizcilik açısından önemini ve etkilerini kavramaları

Bofor ölçeğini doğru okuyabilme yeteneği kazanma

Arızalara doğru araç gereç ile müdahale edebilme

Halatlar ve halatlarla çalışmayı öğrenme

Bağ çeşitleri ve kullanım yerleri

Denizde yardımlaşma, saygı, kişisel haklar ve diğer tekneler ile ilişkiler

Tehlikeden uzak durmak için ekip arkadaşları ile iş birliği

Tekne ve deniz kirliliğini önleyici tedbirler

Yelkenli yatın neta edilmesi ve bir sonraki seyire hazırlanması

Eğitimlerimizin hem teorik hem pratik tüm dersleri tam donanımlı 2, 3 veya 4 kamaralı modern yelkenli teknelerle Fethiye Körfezinde Göcek Koy ve Adaları bölgesinde yapılmaktadır. Çıkış limanı tercihe göre Göcek veya Fethiye olabilir.

36 saatlik program tatilinizi de yaşayabileceğiniz şekilde 6 günde YAŞAYARAK ÖĞRENME yöntemleriyle uygulanıyor. Teorik ve pratik tüm konular tekne üzerinde kursiyerlere uygulatılarak tekrar ediliyor.

En çok 5 kişinin katılacağı eğitimde kursiyerler teknelerde çift kişilik kamaraları diğer katılımcılar ile paylaşırlar. Yaz sezonunda hava sıcaklığı uygun olduğundan dışarıda da yatılabilir. Teknedeki yeme içme işleri ortaklaşa yapılır.

Bu programa yüzme bilen ve en az İlkokul mezunu olan herkes katılabiliyor.

Geçmiş Eğitimlerden Kareler

Tanışmaya Ne Dersiniz?

Mavi sularda buluşmadan önce eğitimlerle alakalı aklınıza takılan ne varsa sorabilir, tatilinizi ve eğitiminizi şimdiden planlayabilirsiniz! Sizinle tanışmak için sabırsızlanıyoruz! :)