Kaş & Kekova Bölgesi

Tarih ve maviliklerin iç içe geçtiği bir tatil sizi bekliyor!

Bu turda Fethiye’den çıkarak Kekova‘ya kadar muhteşem koylara uğrayarak, tarih ve billur suların iç içe girdiği Kaş-Kekova bölgesini geziyor ve Fethiye’ye geri dönüyoruz.

ROTAMIZ

7 gün boyunca yaklaşık 160 deniz mili sürecek bu gezimizin programı aşağıdaki gibi olacaktır.
Tabi ki hava durumu, deniz şartları ve sizin tercihlerinize göre ufak tefek değişiklikler yapabiliriz.

1.GÜN (CUMARTESİ)

Cumartesi öğlenden sonra tekneye giriş yapan misafirlerimize tekne hakkında teknik brifing verilecek, teknede yaşamın temel şartları anlatılacak ve daha sonra tam pansiyon hizmet tercih etmediyseniz marinadaki marketten yiyecek-içecek alışverişinizi yapıp tekneye yerleştireceğiz.
Herkes hazır olduğunda akşam üstü hareket ile Ölüdeniz tarafında yaklaşık 2 saatlik mesafedeki meşhur Gemile Adası (St. Nicholas) ‘na gideceğiz. Billur mavi denizi, ada üzerindeki M.S. 5-11 yüzyıllardan kalma erken Hristiyanlık ve Bizans İmparatorluğundan kalan kilise kalıntıları ve muhteşem gün batımı manzarasına bayılacaksınız!
Eğer ilk gün için 2 saatlik mesafeyi gitmek istemezseniz (veya marinadan geç çıkmamız gerekirse) 45dk’lık bir seyir ile ulaşabileceğimiz, karadan ulaşım bulunmayan Turunç Pınarı koyu dağlar ve denizin birleştiği bir vaha gibi bizi karşılayacaktır.

2.GÜN (PAZAR)

Bu gün yolumuz uzun, erken kalkıp, kahvaltımızı yolda basit sandviç ile yaparak açık denizin dalgaları bizi sarsmaya başlamadan Yediburunlar ve Patara plajlarını geçerek 4-5 saatlik bir seyir ile Kalkan – Fırnaz Limanı‘na varıyoruz. Yol uzun ama şansımız varsa dünyaca meşhur Patara kumsallarını geçerken tutacağımız balıklar sayesinde zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız bile! 🙂 Üstelik Kalkan limanını karşıdan gören bu muhteşem koyun billur sularının yorgunluğunuzu alması garantili.

3.GÜN (PAZARTESİ)

Bu gün tembellik hakkımızı kullanıyor, dünün yorgunluğunu çıkartıyor, geç kalkıyor, uzun uzun kahvaltı ve deniz keyfi yapıyoruz. Sonrasında yaklaşık 2 saatlik bir seyir Kaş’ın Limanağzı koyuna varıyoruz. Öğlen yemeği ve yüzme keyfinden sonra yine hareket ediyor Kaş’ın dalış yapılan adaları, ünlü Uluburun ve Sıçak Yarımadasını geçerek 3 saatlik keyifli bir seyir ile Kekova’nın muhteşem sularına varıyor, meşhur Kocakarı koyuna demirliyoruz.

4.GÜN (SALI)

Güneş tepeye yükseldikçe turkuaz’ın her tonu ile büyüleneceğiniz Kocakarı koyu uzuun bir kahvaltı ve deniz keyfi için muhteşem. Üstelik bu koyun müdavimi çolak Caretta Osman‘ı görüp, onunla birlikte yüzme keyfi de bonusumuz olabilir!
Bolca keyif sonrası Simena antik kentindeki Kale köyüne geçeceğiz. Karaya çıkıp köyü gezebilir, orta çağdan kalan kaleye çıkıp muhteşem manzaranın keyfini çıkartabilirsiniz. Sonrasında Akvaryum, Tersane, Üçağız gibi Kekova güzelliklerini gezip akşam üstü Gökkaya koyuna demirliyoruz.
Doğal güzelliği ile sizi çok etkileyecek bu koyda su sporlarını deneyebilir veya gece açılan korsan diskosunda kurtlarınızı dökebilirsiniz! Ama söylemeyi unutmayın, gece sizi yanlış tekneye bırakmasınlar!

5.GÜN (ÇARŞAMBA)

Sabah çok geç olmadan Kekova adasının kıyılarındaki Batık Kent’e (Sunken City) geçeceğiz. Henüz rüzgarın deniz yüzeyini kırıştırmadığı erken saatler Batık şehri görmek için ideal, çünkü durmak, yüzmek ve dalmanın yasak olduğu batık kenti üzerinde teknemizle çok yavaş hareket ederek antik çağdaki depremler ve su yükselmesiyle billur suların altında kalmış yapıları izleyeceğiz.
Kekova’nın güzellikleri gezmekle bitmez ama biz bu günü Kekova adasının arka (güney) tarafında başka bir dünyadaymış gibi hissettirecek güzellik olan Karalos koyuna demir atarak bitiriyoruz.

6.GÜN (PERŞEMBE)

Bu gün artık ufaktan dönüş yoluna başlıyor, erken bir kahvaltı sonrası yola çıkıyor, yol üzerinde Aperlai antik kenti önlerinde yüzme molası vererek Kaş-Kalkan yönünde ilerliyoruz. Tercihinize göre Kaş ve Kalkan limanlarına girebilir, karasal keyif yapabilir veya Kaş’ın meşhur dalış noktalarında bir dalış teknesi ile buluşup SCUBA (Tüplü dalış) deneyimi yaşayabilirsiniz.
Bu gece daha önce uğradığımız Kalkan – Fırnaz limanında kalacağız. Ama merak etmeyin, bu sular her geldiğinizde size bambaşka güzellikler sunabilecek yerlerdir.

7.GÜN (CUMA)

Bu gün yine erken kalkarak uzun bir etap ile Patara Plajı önlerinde balık tutarak, Yediburunlar‘ı geçip Karacaören‘e varacağız. Öğle yemeği, yüzme molası ve dinlenme sonrası Gemile adasından geçerek akşam 18:00’da marinaya girecek şekilde Fethiye’ye dönüyoruz.

GEÇMİŞ TURLARIMIZDAN KARELER…

Related Posts