Üst Düzey Yelkenli Yatçılık – TUYEP YY3

Üst Düzey Yelkenli Yatçılık - TUYEP YY3

YY1 ve YY2 eğitimini tamamlayanlar veya teknesi olup Açık Deniz Seyri tecrübesi edinmek isteyenlere özel olarak hazırlanan bu ileri düzey program ile tecrübenizi artırarak tekne idaresinde üst düzey yelkenci seviyesine geleceksiniz.

Bu eğitim ile yelkenli teknenin idare edilmesi konusunda deneyiminizi üst düzeye çıkaracak, motor ve yelkenle zor koşullarda tekne idaresi deneyimi kazanacaksınız. Yaklaşık 200 Deniz Mili seyir yapacağımız bu eğitimde, tekne yaşamınızda yararlı olacak teorik ipuçlarının yanı sıra ağırlıklı olarak pratik uygulamalar gerçekleştireceğiz. Yapacağımız gece-gündüz vardiyalı seyirler ile uzun seyirler planlayabilecek ve güvenle gerçekleştirebileceksiniz.

Bu eğitim programı Türkiye Yelken Federasyonu’nun “Türkiye Yelken Eğitim Programı- TUYEP” ve IYT Worldwide müfredatından yararlanılarak oluşturuldu. Eğitim IYT Worldwide Professional Instructor ve TYF Yelkenli Yatçılık Usta Öğreticisi (YY6) belgeleri bulunan Murat Yılmaz tarafından veriliyor.

Üst Düzey Yelkenli Yatçılık - TUYEP YY3

Eğitime Dair Temel Bilgiler

İçerik
Lokasyon
Yöntem
Kişi Sayısı
Katılım Şartı

Motorla tekne manevrası (Marina giriş-çıkış, Aborda, Kıçtan Kara, Şamandıraya bağlanma)

Zor manevralar (Rüzgaraltı iskeleye aborda/avara, Demirden/halattan yardım alınarak yapılan manevralar)

İleri yelken manevraları (Orsa alabanda eğlenmek, Yelkenle şamandıraya yanaşmak, Yelkenle demir atmak, MOB)

VHF kullanımı

Gemi trafiği olan bölgede vardiyalı gece seyri

Sert hava hazırlıkları (Giyim, emniyet, camadanlı seyir, broş)

Acil durumlar – (Haberleşme, ISAF Denizde canlı kalma uyg / MOB / Gece MOB / Epirb, SART)

Motor/elektrik/mekanik (Arızalar ve müdahale) 

Meteoroloji (Barometre kullanımı, yağış ve hava tahmini, sıcak, soğuk cephe etkileri)

Gelgit cetvelleri kullanarak hesap yapma

Elektronik navigasyon (Chartplotter ve Radar kullanımı,  MOB, Rota çizmek, parakete seyri)

Kısıtlı görüşte seyir ve alınacak önlemler 

İlk yardıma giriş

Eğitimlerimizin hem teorik hem pratik tüm dersleri tam donanımlı 2, 3 veya 4 kamaralı modern yelkenli teknelerle Fethiye Körfezinde Göcek Koy ve Adaları bölgesinde yapılmaktadır. Çıkış limanı tercihe göre Göcek veya Fethiye olabilir.

48 saatlik program 7 günde yoğun uygulamalarla gerçekleştiriliyor. Teorik ve pratik tüm konular tekne üzerinde kursiyerlere uygulatılarak tekrar ediliyor.

En çok 5 kişinin katılacağı eğitimde kursiyerler teknelerde çift kişilik kabinleri diğer katılımcılar ile paylaşıyorlar. Teknedeki yeme-içme ve temizlik dahil tüm işler öğrenciler tarafından gerçekleştiriliyor.

Bu programa katılabilmek için ;

  • TUYEP Yelkenli Yatçılığın Temelleri (YY1) ve Yelkenli Gezi Yatçılığı (YY2)  eğitimlerinin ardından sorumlu kaptan olarak 1 hafta tekne kiralamış ve en az 200 deniz mili seyir yapmış olmanız
  • Veya YY1 ve YY2 eğitimlerine eşdeğer tekne deneyiminizin olması ve sorumlu kaptan olarak en az 21 gün / 500 deniz mili seyir yapmış olmanız.
  • Veya tekne sahibi olup gündüz saatlerinde ve makul hava şartlarında en az 21 gün / 500 deniz mili seyir yapmış olmanız 
  • ADB ve KMT belgesi sahibi olmanız

gerekmektedir.

Geçmiş Eğitimlerden Kareler

Tanışmaya Ne Dersiniz?

Mavi sularda buluşmadan önce eğitimlerle alakalı aklınıza takılan ne varsa sorabilir, tatilinizi ve eğitiminizi şimdiden planlayabilirsiniz! Sizinle tanışmak için sabırsızlanıyoruz! :)