Yunan Adaları: Kos & Leros & Patmos & Lipsi & Kalimnos

Güney Ege’nin mutlaka görülmesi gereken incileri Kuzey Oniki Adalar (Dodecanese) sizi bekliyor!Bu turda Bodrum – Turgutreis‘den çıkarak sırası ile Kos, Pserimos, Leros, Patmos, Lipsi ve Kalimnos adalarını keyifle geziyor ve Turgutreis’e dönüyoruz.

ROTAMIZ

7 gün boyunca yaklaşık 120 deniz mili sürecek bu gezimizin programı aşağıdaki gibi olacaktır.
Tabi ki hava durumu, deniz şartları ve sizin tercihlerinize göre ufak tefek değişiklikler yapabiliriz.

1.GÜN (CUMARTESİ)

Cumartesi öğlenden sonra tekneye giriş yapan misafirlerimize tekne hakkında teknik brifing verilecek, teknede yaşamın temel şartları anlatılacak ve daha sonra tam pansiyon hizmet tercih etmediyseniz marinadaki marketten yiyecek-içecek alışverişinizi yapıp tekneye yerleştireceğiz. Teknede seyir hazırlıklarımızı bitirdikten sonra Bodrum’un renkli gecelerine akabileceğimiz gibi geceyi teknede de geçirebiliriz.

2.GÜN (PAZAR)

Sabah kahvaltımızı teknede yaptıktan sonra yurtdışı çıkış formalitelerini tamamlayarak yaklaşık 1 saatlik bir seyir ile Kos (İstanköy) adasına varıyoruz. Türkiye’ye yakınlığı nedeni ile çok ilgi gören ada limana yakın plajları, Osmanlı döneminin izlerini taşıyan tarihi ve doğal yapısı ile göz kamaştırıyor. Günü ve geceyi Kos adasında geçiriyoruz. Öğleden sonra vaktinizi şehrin sokaklarında kaybolarak değerlendirebileceğiniz gibi limanın yakınındaki Lambi plajında denize de girebilirsiniz. Akşam için eğlence mekanlarının yoğun olduğu barlar sokağı denenebilir ama gece yatmak için tekneye dönmeyi unutmayın!

3.GÜN (PAZARTESİ)

Bu sabah erken yola çıkıyoruz çünkü yolumuz uzun. Önce 1.5 saatlik bir seyirle Pserimos adasının bir koyunda kahvaltı ve yüzme molası vereceğiz. Sonrasında ise yine 1.5 saatik bir seyirle Kalimnos adasına ait bir koyda öğle yemeği için mola veriyoruz. Deniz keyfimizi de yaptıktan sonra Leros’a doğru yola çıkıyoruz. 2 saat sürecek bu seyrimiz sonrasında artık dinlenme ve akşam planları için hazırlanma vakti. Geceyi Leros Panteli koyunda geçiriyoruz.

4.GÜN (SALI)

Sabah erkenden kahvaltı yapıp yola çıkıyor ve yaklaşık yarım saatlik bir seyir sonrası Leros’un doğusundaki Alinda koyunda yüzme molası veriyoruz. Yüzme sonrası rotamız Lipsi adası. 2 saatlik seyirle öğle saatlerinde Lipsi limanına giriyor ve öğle yemeğimizi burada yiyoruz. Yemekten sonra hızlıca adayı gezip yola çıkarak 2 saat mesafedeki Patmos’un Skala limanına ulaşıyoruz. Geceyi Patmos’da geçireceğiz.

5.GÜN (ÇARŞAMBA)

Bugün Patmos’ta serbest gün. Gezilecek çok yer var ve tüm günümüzü bu Kuzey Oniki adalarının (Dodecanese) bu en özel adasını gezerek geçireceğiz. Adanın özel olmasının en önemli nedeni Ortodokslar için “Ege’nin Kudus’ü” olarak kabul edilmesi. Ortodokslar için kutsal kitap sayılan Yeni Ahitin 27 kitabından birisi bu adada bulunan Apokalips mağarasında yazılmış. Ortaçağdan kalma bir yerleşim yeri olan Hora köyü iyi korunmuş yapıları ve şirin sokakları ile dikkat çekiyor. Adanda görülmesi gereken bir diğer yer ise Hora köyünün yakınındaki Aziz Yuhanna Manastırı. Latrino adında bir keşiş tarafından Apokalipsin yazarı Yuhanna adına inşa ettrilmiş bu manastır Ege denizinin en görülmeye değer tarihi eseri olma özelliğini taşıyor. Geceyi yine Patmos Skala limanında geçireceğiz.

6.GÜN (PERŞEMBE)

Bugün yolumuz uzun! Çok erken saatlerde kalkıyor ve kalbimizi Patmos’ta bırakarak adadan ayrılıyoruz. Kahvaltı molamızı Archangelos adası güneyinde veriyoruz. Kahvaltımızı yapıp billur sularda yüzdükten sonra yeniden yola koyuluyoruz. 2,5 saatlik bir seyir sonrasında Kalimnos adası batısında bulunan Telendos adası ile Mirties arasına demir atıyoruz. Öğle yemeğimizi yedikten sonra hareket ediyor ve Kalimnos limanına giriyoruz. Geceyi bu eski sünger adasının Pothia limanında geçireceğiz.
Adada 4 ayrı müze bulunuyor. Pothia’daki Arkeoloji müzesi, Denizcilik müzesi, Folklor müzesi ve Vlichadia Deniz Dünyası müzesi. Bünyesinde 17 bin parçaya yakın su altı buluntusu ve sünger dalışı malzemesi içeren Vlichadia Deniz Dünyası müzesi bunların arasında en görülmeye değer olanı.
Adanın bir başka özelliği ise dağlık arazisi nedeniyle kaya tırmanıcılarının da gözdesi olması. Özellikle batıdaki Mirties bu macera sporunun sevenlerin buluşma noktası olmuş durumda.

7.GÜN (CUMA)

Sabah kahvaltımızı yapıyor ve çıkış işlemlerimizi tamamlayarak yola çıkıyoruz. 2 saatlik seyir sonrasında Çatalada’da yüzme molası veriyor ve en geç akşam 17:00’de Turgutreis’te oluyoruz. Gerekli pasaport ve gümrük işlemlerini bitirdikten sonra serbestiz.

Akşam Turgutreis veya Bodrum’un renkli gece hayatının da keyfini çıkartabileceğiniz gecenin ardından ertesi gün sabah 09:00’a kadar teknemizde kalabilirsiniz.

GEÇMİŞ TURLARIMIZDAN KARELER…

Related Posts

Leave a Reply